NAJEM LOKALU MIESZKALNEGO - WARUNKI FORMALNE
PODSTAWA PRAWNA:
WYMAGANE DOKUMENTY:
Decyzja Burmistrza Miasta Chojnice w sprawie przyznania lokalu mieszkalnego.
OPŁATY:
Nie pobiera się.
TERMIN ODPOWIEDZI:
Do jednego miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowane do dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
Wnioski rozpatrywane są według kolejności ich składania.
JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Spółka z o.o. w Chojnicach.
TRYB ODWOŁAWCZY:
Nie przysługuje.
UWAGI:
Zasady najmu lokalu z zasobu mieszkaniowego miasta Chojnice reguluje Uchwała nr XXV/238/04 Rady Miejskiej w Chojnicach z dnia 13 września 2004 r. w sprawie ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta Chojnice. Zgodnie z ww. uchwałą za spełniające warunki do przyjęcia wniosku przez Gminę i zawarcia umowy o najem lokalu uważa się osoby:
a) zameldowane na terenie miasta Chojnice co najmniej od 5 lat,
b) zamieszkujące w lokalach, w których na jedną uprawnioną osobę przypada nie więcej niż 10 m2 powierzchni pokoi, a wnioskodawca i współmałżonek zamieszkują w danym lokalu w charakterze osób bliskich (rodzice, dzieci, wnuk, rodzeństwo, dziadkowie, osoby przysposobione wyrokiem sądu),
c) gdy wnioskodawca i jego współmałżonek zameldowani są w różnych lokalach i zamieszkują w nich w charakterze osób bliskich powierzchnię mieszkalną kwalifikuje się z lokalu zajmowanego przez wnioskodawcę,
d) kryterium powierzchniowego nie stosuje się w przypadku, gdy wnioskodawca zameldowany jest w lokalu, którego właścicielem lub lokatorem jest obca osoba,
e) których średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku i zawarcie umowy najmu na czas nieoznaczony nie przekracza 100% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym i 150% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym oraz którego średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie poprzedzającym złożenie wniosku i zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego nie przekracza 50% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym i 75% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym.
Za dochód uważa się wszystkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania, składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe chyba, że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania.
Do dochodu nie wlicza się dodatków dla sierot zupełnych, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej oraz dodatku mieszkaniowego.
Wnioskodawca podaje wszystkie źródła dochodu członków rodziny zgłoszonych do wspólnego zamieszkiwania,
f) nie posiadające tytułu do innego lokalu.
Nie podlegają rozpatrzeniu wnioski osób, które w ciągu 5 lat:
a) zbyły lub zdały dobrowolnie lokal lub budynek mieszkalny,
b) dokonały dobrowolnej zamiany mieszkania na lokal o mniejszej powierzchni.
W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia i złożenia w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej Spółka z o.o. w Chojnicach.